Sviatosti krstu

Chcete dať pokrstiť vaše dieťa

Krst je prvá a základná sviatosť, bez ktorej nie je možné prijať ani ďalšie sviatosti.
Aké sú účinky krstu?

1. pokrstený je vtelený v Krista a stáva sa členom Cirkvi, kresťanom;
  2. je vnútorne očistený od dedičného hriechu a od hriechov osobných;
  3. stáva sa novým stvorením, chrámom Ducha Svätého;
  4. získava nezmazateľné znamenie a trvalé začlenenie do Cirkvi.

Ako to platí v našej farnosti?

1. sviatosť krstu sa podľa potreby vysluhuje každú sobotu alebo v nedeľu pri druhej sv. omši
  2. pred sviatosťou krstu bude poučenie a potom sv. spoveď.

čo je potrebné predtým urobiť

1. jeden z rodičov nahlási krst dieťaťa minimálne týždeň vopred v utorok až piatok pred sv. omšou, alebo po nej (priniesť so sebou rodný list dieťaťa). Ak rodičia nemajú trvalé bydlisko v našej farnosti, treba spolu s krstným listom priniesť povolenie ku krstu z FÚ trvalého bydliska. Nezabudnúť vyrovnať ľubovoľný milodar, ktorý zahŕňa: kňaza, kostolníka a miništrantov.

Kto môže byť krstným rodičom?

1. slobodný vo veku nad 16. rokov (krst, Sviatosť Oltárna, sviatosť birmovania, bez týchto sviatostí nemôže zastávať úlohu krstného rodiča)
  2. tí, ktorí žijú v manželstve, musia byť sobášení v kostole a praktizujúci kresťania (ostatní, ktorí nespĺňajú tieto podmienky, môžu byť len svedkami krstu).

Tento mesiac1948